Podstawowe dane:
Tytuł projektu: „Rozbudowa i Przebudowa Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (Blok Operacyjny, OIT I, OIT II, OIT III) oraz budowa lądowiska dla śmigłowców”
Nr projektu: WND-POIS.12.02.00-00-001/11
Beneficjent: Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
Data zakończenia projektu: 31/12/2015 r.
Wartość projektu: 100 452 794 PLN
Wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej: 69 176 940 PLN
Program Operacyjny: Infrastruktura i Środowisko 2007-2013
Działanie: 12.2 Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym
Priorytet: XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia
O projekcie:
Przedmiotowy projekt ma na celu wsparcie infrastrukturalne jednego z największych specjalistycznych, ogólnodostępnych szpitali pediatrycznych w Polsce, który jest także instytutem badawczym, pracującym na rzecz nowoczesnej pediatrii w Polsce. Placówka ta swoim zasięgiem i specjalizacją służy zdrowiu wszystkich dzieci z terenu całego kraju i w związku z tym stanowi ważny element sektora opieki medycznej dla dzieci i młodzieży Polsce.
Inwestycja dotyczy Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, której struktura przedstawia się następująco: Oddział Intensywnej Terapii I, Oddział Intensywnej Terapii II, Blok Operacyjny oraz Poradnia Bólu i Anestezjologii. Jest to największy zespół anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej w kraju. W ciągu roku wykonywanych jest prawie 10.000 znieczuleń do zabiegów operacyjnych z zakresu kardiochirurgii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej i transplantologii, urologii, okulistyki i stomatologii oraz do zabiegów diagnostycznych wymagających znieczulenia lub głębokiej sedacji w gabinetach rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, USG, pracowniach endoskopowych i w pracowni badań izotopowych. Obecnie funkcjonujący OIT I dysponuje 10 stanowiskami intensywnej terapii, rocznie leczonych jest ok. 280-300 chorych (od noworodków do młodych dorosłych) z niewydolnością oddechową lub wielonarządową. OIT2 dysponuje 20 stanowiskami intensywnej terapii, w oddziale leczonych jest ok. 1500 pacjentów rocznie. Są to głównie pacjenci po operacjach kardiochirurgicznych, chirurgicznych, neurochirurgicznych, urologicznych, okulistycznych oraz po zabiegach kardiologicznych i transplantacjach wątroby oraz nerek.
W Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, jako jedynym ośrodku w Polsce wykonywane są transplantacje narządów unaczynionych u dzieci: wątroby i nerek, istnieje więc ogromne zapotrzebowanie na dalszy rozwój transplantologii i innych wspomagających transplantologię nowoczesnych metod terapii. Obecny ośrodek transplantacji narządów działający równolegle do innych metod leczenia w IPCZD wyczerpał możliwości dalszego rozwoju. Rozwój i wykonywanie około 40-45 transplantacji wątroby oraz ok. 50 transplantacji nerek rocznie, jak również stały wzrost liczby wykonywanych zabiegów wynikających z konieczności przygotowania tych dzieci do transplantacji, a także wynikający z faktu wcześniejszego wykonania transplantacji dramatycznie zwiększył zapotrzebowanie na dostęp do Bloku Operacyjnego oraz stanowisk intensywnej terapii.
Ponadto Instytut stał się jedynym ośrodkiem gromadzącym wszystkie dzieci z Polski z przewlekłą niewydolnością jelit i wymagające przewlekłego żywienia pozajelitowego. Ilość pacjentów stale rośnie, dlatego też absolutną koniecznością stało się poszerzenie bazy lokalowej mogącej sprostać rosnącym wymaganiom oraz zapewnić kompleksowe, wielospecjalistyczne leczenie o odpowiednim standardzie.
Niezbędne jest więc podjęcie działań zmierzających do przebudowy i rozbudowy Kliniki – zgodnie z zakresem rzeczowym inwestycji:
Zadanie I
- Budowa nowego pawilonu Bloku Operacyjnego
- Zakup i montaż urządzeń medycznych na potrzeby nowego Bloku Operacyjnego
- Dobudowa nowego budynku dla potrzeb Oddziału Intensywnej Terapii (dobudowa pomiędzy budynkiem D a nowym blokiem operacyjnym tzw. platformy)
- Zakup i montaż urządzeń medycznych na potrzeby OIT (nowy pawilon) - 12 mostów wzmożonego nadzoru
- Przebudowa budynku D wraz z łącznikami
- Zakup i montaż urządzeń medycznych na potrzeby OIT (budynek D) - 12 mostów intensywnej terapii intensywnych i 4 mosty wzmożonego nadzoru
Zakres prac w ramach Zadania I obejmuje:
- roboty ogólnobudowlane, w tym związane z zagospodarowaniem terenu
- robot instalacyjne: instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazów medycznych, centralnego ogrzewania, wentylacyjne i klimatyzacyjne, technologiczne, elektryczne i multimedialne
- zakup i montaż urządzeń medycznych
Przeprowadzona przebudowa i rozbudowa Kliniki zmieni jej układu funkcjonalny w celu zwiększenia liczby stanowisk Intensywnej Terapii i dostosowania istniejącej kubatury do obowiązujących przepisów prawa.
W nowym budynku mieścić się będzie:
- Centralny kompleks operacyjny mający do dyspozycji 10 nowoczesnych sal operacyjnych, w których pomieszczą się wszystkie operacje pacjentów wymagających hospitalizacji w okresie około-operacyjnym, z czasem w miarę rozwoju chirurgii ambulatoryjnej również pacjenci operowani z użyciem złożonej technologii.
- Ośrodek szkoleń i symulacji.
- Pomieszczenia na nową centralną sterylizację niezbędną do pełnego wykorzystania nowego bloku.
Zadanie II
- Budowa lądowiska dla śmigłowców ratownictwa medycznego obok budynku głównego IPCZD w postaci platformy wyniesionej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną (instalacja oświetleniowo – sygnalizacyjna, p/poż, zabezpieczenie techniczne
Budowa lądowiska ma na celu skrócenie czasu transportu pacjentów bezpośrednio z lądowiska do Izby Przyjęć Instytutu „Pomnik -Centrum Zdrowia Dziecka” z pominięciem transportu kołowego. Lotnisko posiadało będzie oświetlenie nawigacyjne w celu zapewnienia jego funkcjonowania w cyklu całodobowym.
Zakres rzeczowy Zadania II obejmuje:
- roboty ogólnobudowlane
- budowę systemu sterowania i uruchamiania oświetlenia nawigacyjnego lądowiska
- wykonanie kanalizacji deszczowej z uwzględnieniem osadnika i separatora substancji ropopochodnych
- remont nawierzchni (wymiana warstwy ścieralnej) istniejących dróg łączących lądowisko z Izbą Przyjęć oraz budowa oświetlenia dróg.
Zasadniczym efektem realizacji projektu będzie rozszerzenie zakresu usług medycznych świadczonych przez Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Jednym z efektów projektu będzie także skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie badań specjalistycznych (dzięki zakupowi aparatury diagnostycznej i zwiększeniu liczby sal operacyjnych) oraz skrócenie czasu dojazdu pacjenta do IPCZD (dzięki budowie lądowiska).
Dzięki modernizacji i rozbudowie infrastruktury IPCZD poprawie ulegną warunki świadczenia pomocy medycznej oraz warunki pracy personelu medycznego i personelu pomocniczego.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu otrzymanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Ministerstwa Zdrowia.